Jdi na obsah Jdi na menu
 


V Arboretu rozkvetly Vilíny virginské

18. 2. 2023

V Arboretu rozkvetly Vilíny virginské 

V únoru v našem Arboretu rozkvetly Vilíny virginské, které jsme vysadili v rámci realizace projektu "Modernizace výuky využitím nových informačních technologií a učebních pomůcek". Jejich zajímavostí je to, že květy vyrůstají jednotlivě nebo po dvou až třech na koncích brachyblastů na dvou a víceletých větvích, jsou oboupohlavné, čtyřčetné. Každý má dva či tři špičaté listenyKalich je tvořen čtyřmi krátkými, vytrvalými, tuhými, široce vejčitými, na koncích tupými, žlutozelenými až žlutohnědými, šupinovitými lístky. Korunní lístky, v poupěti spirálovitě stočené, jsou citronově žluté. Efektu výraznosti květů vilínů se dosáhne tehdy, pokud napadne sníh a bílá pokrývka vydrží alespoň dva nebo tři týdny. Vilíny totiž zvládají mrazy bez problémů. Kontrast žluté nebo červenohnědé barvy květů nad bílou pokrývkou půdy je opravdu efektní. Bohužel, to neplatí o letošní zimě. V jihovýchodní části Arboreta máme vysazeny čtyři druhy vilínů.  

dscn6745--1600x1200-.jpg