Motýlí stráň Pod Hradiskem

Žáci základní školy pomohli s prosvětlením Motýlí stráně Pod Hradiskem

Zatímco většina škol se při příležitosti Dne Země ve středu 22. dubna vypravila na besedy a účastnila se přednášek o ochraně přírody, žáci
druhého stupně naší školy přispěli zcela konkrétně: k obnově péče o jedno „zapomenuté“ místo v krajině v našem okolí.

Stráň pod Hradiskem byla snad od pradávna tradičně pasená. Pastva zde na obecních pozemcích probíhala až do devadesátých let minulého století. Poté však začaly stráně rychle zarůstat, především rozpínající se trnkou. Na malých ostrůvcích se však přesto udržela původní světlomilná luční až „stepní“ stanoviště se společenstvem typických živočichů a rostlin.

S podporou Obce Zbraslav byly letos zahájeny práce vedoucí k záchraně zbytků zachovalých stanovišť a k jejich postupnému přirozenému
rozšiřování. Prvním úkolem bylo zastavit plošné zarůstání trnkou a prosvětlit vybrané plochy. Dlouhodobým cílem by mělo být obnovení
extenzivní pastvy na lokalitě. Protože je to běh na delší trať, dalším úkolem bylo vyhrabání stařiny (loňské odrostlé trávy) z okolí
nejcennějších ploch. Právě s touto prací vydatně pomohli žáci základní školy.

Přes léto bude na lokalitě probíhat monitoring denních a nočních motýlů, dalšího hmyzu, plazů i ptáků a podle jeho výsledků budou práce na podzim pokračovat. O výsledcích průzkumu a dalším průběhu prací Vás budeme průběžně informovat.

Ing. Ivo Hertl